Bohaté tradície ovčiarstva a salašníctva si pripomenuli účastníci podujatia Ovčiarska nedeľa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline v nedeľu 22. mája 2022. V programe nechýbali súťaže. Súťažilo sa aj v kvalite výrobkov zo 100% ovčieho mlieka. Výrobky Gemerské ovečky triumfovali.

Hlavnou témou podujatia bola ovčiarska a pastierska kultúra a ukážky tradičných zvykov, ktoré dopĺňala ľudová hudba. To, že sú výrobky Gemerské ovečky tradičné, poctivé a pravé slovenské už viete. Mnohí tiež vedia, že tieto exkluzívne výrobky sú s láskou vyrobené, pre zdravie prospešné, chuťou výnimočné a navyše významne oceňované. A potvrdilo sa to aj na ďalšom podujatí. Výrobky v súťaži v kvalite výrobkov zo 100% ovčieho mlieka získali 6 ocenení. V jednej kategórii dokonca získali všetky tri miesta.

Kategória bryndza

Krásne strieborné ocenenie získala ovčia bryndza zo 100% ovčieho mlieka. Druhé miesto v tejto kategórii je skutočne veľký úspech. A zároveň vytvára priestor na zlepšenie do ďalšieho roka. Bryndza je označovaná aj ako “slovenské biele zlato“. Je jedným z najobľúbenejších a najpredávanejších výrobkov značky Gemerské ovečky. Ovčia bryndza nie je len chutná, ale je aj zdraviu prospešná. Je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, hlavne vápnika, fosforu, draslíka, vitamínov a množstva užitočných mikroorganizmov.

2. miesto kategória bryndza

Kategória kyslomliečne výrobky

Ovčia žinčica zo 100% ovčieho mlieka, ktorú môžeme označiť aj ako slovenský národný poklad, aj keď je len vedľajším produktom popri výrobe ovčích syrov. Tento obľúbený salašnícky nápoj obsahuje prospešné baktérie mliečneho kvasenia a prírodné probiokultúry, ktoré pozitívne vplývajú na ľudský organizmus. V súčasnosti je dostupný v mnohých obchodoch a teší sa stále väčšej priazni medzi konzumentmi. Aj v tejto kategórii Gemerské ovečky získali vynikajúce 2. miesto.

2. miesto kategória kyslomliečne výrobky

Kategória syrárske špeciality

Okrem tých najtradičnejších výrobkov ako je ovčia hrudka, bryndza a žinčica sa v portfóliu značky Gemerské ovečky nachádzajú aj ďalšie vynikajúce skvosty syrových výrobkov. Ich exkluzivitu potvrdilo aj umiestnenie na všetkých troch priečkach kategórie syrárske špeciality. Zlatým výrobkom sa stal ovčí zrejúci syr 6 mesačný. Strieborné ocenenie získal ovčí zrejúci syr 18 mesačný. Bronzové umiestnenie si odniesol ovčí oštiepok údený.

1. miesto kategória syrárske špeciality – ovčí syr zrejúci 6 mesiacov

2. miesto kategória syrárske špeciality – ovčí syr zrejúci 18 mesiacov

3. miesto kategória syrárske špeciality – oštiepok údený

Ocenenia udelili Žilinský samosprávny kraj, Liptovské múzeum, Liptovská poľnohospodárska a potravinárska komora v Liptovskom Mikuláši, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Občianske združenie Bačova cesta.