Chuť prírody, vôňa tradícií a ľudová zručnosť. To sú typické znaky „bylinkárstva“ ako neoddeliteľnej súčasti ľudového liečiteľstva. Ľudia sú od byliniek závislí od dávnych čias. Priaznivé účinky byliniek sa s výrobkami Gemerské ovečky môžu preniesť aj na váš stôl. Vyskúšajte!

Človek, tvor pochádzajúci z prírody, potrebuje prirodzenú potravu, ako ju ponúka sama príroda. Bylinky ako niečo chutné, výnimočné a zároveň zázračné poznali ľudia oddávna. Už dobre poznáte aj výrobky Gemerské ovečky. O pravej chuti gemerských pastvín ste už veľa počuli alebo čítali. Portfólio produktov je od septembra rozšírené o novinky. Chuťou nevšedné a pestré.

Bylinkové výrobky zo 100% ovčieho mlieka

Čarovné spojenie chuťou výnimočných výrobkov Gemerské ovečky s magickými bylinkami prináša tieto novinky:

Výrobky sú ochutené zmesou záhradných byliniek. Zmes tvoria nenápadné liečivé bylinky, ale aj bylinky, ktoré sú právom označované za kráľovské, vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok. Zmes chutí jednotlivých byliniek láka ochutnať a na chvíľu sa preniesť bylinkovým záhonom. Možno vás bylinky tak očaria, že zacítite vôňu byliniek.

Už nemusíte rozmýšľať, ako by ste prekvapili svojich blízkych netradičným pohostením. Naservírujte im bylinkami ochutené syry zo 100% ovčieho mlieka a prekvapte ich úžasnou chuťou.

Zaujímavé zloženie plné vitamínov a minerálov

Čaro byliniek sa ukrýva v ich zložení. A niektoré vás určite veľmi milo prekvapia. Naozaj majú zázračnú moc?

   Majorán

Majorán poznáme ako jednoročnú bylinu, so sladkou borovicovou a citrusovou príchuťou. Obsahuje silicu, triesloviny, horčiny, karotíny, vitamín C, E, K, A a betakarotén a má antioxidačné účinky na organizmus. Z minerálov obsahuje vápnik, železo, zinok, meď, selén, fosfor a mangán. Povzbudzuje chuť do jedla a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Pôsobí proti nadúvaniu a upokojuje nervovú sústavu.

V minulosti bol majorán liekom na astmu, reumu či zlé trávenie.

   Pažítka

Je vytrvalá zelenina veľmi obľúbená po celom svete. Má jemne pikantnú chuť. Obsahuje vlákninu, bielkoviny, betakarotén, vitamín C, A, E a K. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď, omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny. Pažítka udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce a posilňuje imunitu. Má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré dokážu eliminovať široké spektrum baktérií. Vyzdvihnúť treba hlavne vysoký obsah vitamínu C a vitamín K, ktorý sa v bežných potravinách nenachádza a je kľúčovou súčasťou udržiavania minerálnej hustoty v kostiach.

Rimania verili, že pažítka môže zmierniť bolesť pri spálení alebo bolestiach v krku.

   Ligurček

Ligurček je aromatická bylina. Má vynikajúcu výraznú chuť, ktorá pripomína klasické polievkové korenie. Obsahuje silicu, furokumaríny (prírodné obranné látky), estery organických kyselín, horčiny, cukry, živice, vitamíny A, C, vitamíny skupiny B a minerálne látky, hlavne železo a vápnik. Povzbudzuje chuť do jedla a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Priaznivý vplyv má aj na močové cesty a nervovú sústavu.

Ligurček bol obľúbeným korením už v staroveku a stredoveku. Karol Veľký, franský kráľ a rímsky cisár nariadil pestovanie tejto bylinky.

   Petržlenová vňať

Petržlenová vňať je ďalšou aromatickou bylinkou, v ktorej sa ukrýva veľká liečivá sila. Obsahuje až trikrát viac vitamínu C ako citrón a dvakrát viac ako pomaranč. Obsahuje tiež omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, zinok, antioxidanty a aj kyselinu listovú. Okrem vitamínu C obsahuje, aj vitamín A, vitamíny skupiny B, E a K. Má priaznivý účinok na obličky.

Pre staroveké národy bola petržlenová vňať symbolom radosti a slávy.

   Tymian

Tymian je voňavá bylinka s príjemnou korenistou chuťou. Vďaka obsahu mnohých účinných látok využíva aj na liečebné účely. Obsahuje vlákninu, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, kyselinu listová, kyselinu pantoténová, vitamíny A, B a C. Je protizápalový a stimuluje krvný obeh a produkciu bielych krviniek

Názov tymian sa odvodzuje od gréckeho slova thymos. Znamená odvahu a silu.

   Bazalka

Liečivá bylinka s výraznou lahodnou chuťou. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, selén, sodík, mangán, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. Má pozitívny vplyv na imunitu a protizápalové účinky, napríklad pri aftách v ústach. Znižuje krvný tlak, pomáha pri nevoľnosti a prečisťuje obličky.

Bazalka je kráľovská bylinka. Jej meno je odvodené od gréckeho slova "basalikos", znamená kráľovský. Bylinkárky hovoria, že pokrmy ochutené bazalkou vraj prebúdzajú milostné city.

   Saturejka

Saturejka je veľmi aromatické korenie. Má chuť čierneho korenia s výraznejším pálivým podtónom. Jej liečebné účinky poznali už v staroveku. Je bohatá na minerály fosfor, vápnik, draslík, selén, horčík a ďalšie. Obsahuje aj bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamín A, B a C. Je výborná na podporu trávenia. Znižuje krvný tlak. Má protizápalové účinky a je považovaná za afrodiziakum.

Rimania verili, že saturejka dodáva mužnosť, zlepšuje pamäť, vyjasňuje myseľ a z toho dôvodu si z nej muži vili vence, ktoré nosili na hlave.

   Cibuľový granulát

Sušená cibuľa obľúbená pre svoju jedinečnú chuť. Cibuľa má vysoký obsah kyseliny listovej i vitamínu C, je veľmi bohatá na železo aj zinok. Obsahuje aj vlákninu, antioxidanty a vitamíny D, E a skupinu vitamínov B. Cibuľa vyniká pozitívnymi účinkami na srdce, podporuje činnosť obličiek a znižuje krvný tlak.

Cibuľa bola kedysi okrem soli jedným z prvých korenín ľudových vrstiev. Pre Egypťanov bola symbolom nesmrteľnosti.

   Oregano

Bylinka s mierne horkastou chuťou. Je silným antioxidantom. Blahodarne pôsobí na psychiku, má protizápalové účinky a je silným prírodným antibiotikom. Napomáha látkovej výmene. Je to bylinka plná živín. Obsahuje významné množstvo minerálov, ako je horčík, draslík, železo, vápnik, mangán a tiež vitamíny A, B1, E, K a B3.

Pre starých Grékov bolo oregano synonymom šťastia a radosti. Do Európy ho priviezli arabskí lekári, ktorí ho používali na liečbu migrén a nervozity.