Pestrý výber syrových výrobkov, rôzne druhy, rôzne tvary, rôzne príchute. Taká je ponuka výrobkov v slovenských obchodoch. Ale vie každý, čo naozaj nakupuje? Čo je naozaj dôležité, veľké množstvo za výhodnú cenu alebo skutočne kvalitná potravina, ktorú nekúpite vo veľkých množstvách? Nakupujte s rozvahou. Prečítajte si niekoľko dôležitých informácií o výrobkoch vyrábaných z ovčieho mlieka.

Tajomstvo č. 1 – Cena je v skutočnosti oveľa vyššia

Kto pozná kvalitu, pozná aj cenu. Všimli ste si niekedy, že by ste v potravinách videli označenie tento syr je vyrobený zo 100% ovčieho mlieka? Neviete si spomenúť? Asi preto, lebo takéto potraviny sú vzácne, nepozerajú na vás z každého regálu v každom obchode. Sú vzácne, výnimočné a nevyrábajú sa obrovských množstvách.

Získať liter kravského mlieka je lacnejšie a jednoduchšie. Preto sa väčšina syrov na Slovensku vyrába z kravského mlieka. Pri nákupoch väčšina ľudí pozerá hlavne na cenu a nezaujíma sa o pôvod a zloženie výrobkov. U niektorých sa však objavia zdravotné problémy. Vtedy sa začnú viac zaujímať o to, aké potraviny konzumujú. A niektorí idú ešte ďalej a zisťujú, ako sú potraviny vyrobené a ako výrobca získal surovinu, z ktorej svoj produkt vyrába. V tej chvíli objavia jedno veľké tajomstvo. Poctivý, kvalitný a čerstvý výrobok nemôže výrobca predávať za euro a ešte aj tri týždne vydrží v chladničke.

Tajomstvo č. 2 – Nemôže si ich kúpiť hocikto

Ak náhodou nebývate blízko salaša alebo necestuje do oblastí, kde ešte ovčiarstvo nezaniklo, tak sa k takýmto výrobkom pravdepodobne len veľmi ťažko dostanete. Dobrou správou je, že sa našom trhu sa už objavujú výrobky 100% ovčieho mlieka, ktoré nájdete v niektorých farmárskych obchodoch alebo u predajcov, ktorí majú záujem predávať kvalitné a tradičné slovenské výrobky. Ako zistíte, že sú vyrobené z ovčieho mlieka a nie z kravského, prípadne z ich kombinácie? Hľadajte na obale označenie ​​​​​​​"Zlatá ovca – 100% ovčie“ získaného od Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Výrobcovia, ktorí majú takto označené svoje výrobky vlastnia certifikát, ktorý potvrdzuje, že patria k poctivým spracovateľom ovčieho mlieka. Výrobky sa však na pultoch vyskytujú v menších množstvách, pretože sú čerstvé a majú krátku dobu spotreby. Preto musíte byť aj dostatočne rýchly, aby sa vám tieto čerstvé výrobky ušli.

Tajomstvo č. 3 – Chuť vás môže zradiť

Aj vy ste si mysleli, že vaše zmysly vám pomôžu zistiť, či ste práve natrafili na poctivý a kvalitný výrobok z ovčieho mlieka? Žiaľ, nie je to tak. Naše zmysly nás v tomto môžu veľmi zradiť. Príčin môže byť niekoľko. Jednou z nich je sila zvyku. Napríklad, Slováci už roky konzumujú riedenú bryndzu. Bryndzu, ktorá je vyrobená zriedením kravského a ovčieho mlieka. Preto je pre mnohých chuť bryndze jednoznačne daná a nič lepšie si nevedia predstaviť. Potom sa stane, že si objednajú halušky v reštaurácii, ktorá pripravuje bryndzové halušky zo 100% ovčieho mlieka. Halušky im nechutia a majú pocit, že jedia pokazené jedlo. Žiadajú iné bryndzové halušky, chcú chuť, na ktorú sú zvyknutí. A ani netušia ako veľmi sa mýlia. Pretože pravú chuť bryndzových halušiek objavili až v tejto chvíli. Je to ako keď ste zvyknutí piť čaj s veľkým množstvom cukru a čaj bez cukru vám nechutí. Ale, keď jedného dňa čaj prestanete sladiť, objavíte naozajstnú chuť čaju, nie chuť cukru. A potom už nebudete chcieť piť cukrovú vodu, ale naozajstný pravý čaj. Také sú aj bryndzové halušky a chuť skutočnej bryndze zo 100% ovčieho mlieka.

Kyselkavý syr je skazený. Ďalší omyl! Kyselkavejší syr je ľahšie stráviteľný, pretože v ňom už začal proces kysnutia v žiadnom prípade však nejde o pokazený syr.

Vedeli ste, že existuje aj falošný ovčí syr. Zistiť rozdiel v chuti syra vyrobeného z kombinácie kravského a ovčieho mlieka a syra vyrobeného zo 100% ovčieho mlieka môže byť problém aj pre syrárov. Jedine laboratórne testy dokážu spoľahlivo odhaliť prítomnosť kravského mlieka. Prípadne, ak máte potravinovú intoleranciu na kravské mlieko, vtedy veľmi rýchlo prídete na to, že ste si nekúpili produkt vyrobený zo 100% ovčieho mlieka.

Teraz, keď poznáte tajomstvá, môžete sa lepšie rozhodnúť

Idete si kúpiť syry, bryndzu alebo jogurty? Všímajte si, čo nakupujete, kde nakupujete, kto je výrobca a či si kupujete pravý, nefalšovaný, poctivý, kvalitný a hlavne slovenský výrobok. A ak vám záleží na výrobkoch zo 100% ovčieho mlieka, pretože sú vzácne, čerstvé a sú jednými z najtradičnejších výrobkov Slovenska, pozrite sa, či vo vašom nekúpite výrobky Gemerské ovečky. Garantujeme vám unikátnu chuť. Všetky výrobky sú vyrábané s vášňou a úctou k tradíciám.

Výrobky z ovčieho mlieka sú potraviny, na ktoré by Slováci mali byť obzvlášť hrdí.