V nedeľu 12. júna 2022 sa v obci Východná uskutočnil ďalší ročník najväčších ovčiarskych slávností na Slovensku – Ovenálie. Podujatie s bohatým programom sa tešilo vysokej návštevnosti. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je súťaž o najlepšie syrové výrobky. Aké ocenenie si odniesli Gemerské ovečky?

„„Som veľmi rád, že aj v tomto roku sme si z podujatia odniesli významné ocenenia a potvrdili sme kvalitu našich výrobkov“, hovorí Marián Jackuliak, zástupca spoločnosti BioEn, s.r.o. Celkovo 35 rôznych výrobkov súťažilo v kategórii Ostatné ovčie syry. Gemerské ovečky opätovne získali 1. miesto. Prvenstvo tentokrát priniesol zrejúci syr. Jeho jedinečnosť tak už potvrdili nielen zákazníci, ale aj odborná porota. „„Sme nesmierne hrdí na to, že sme aj v tomto roku obhájili prvé miesto a naši zákazníci si môžu byť istí, že ponúkame originálne výrobky“, doplnil Jackuliak.

Popredné miesto znovu patrilo aj bryndzi. Bryndza zo 100% ovčieho mlieka, dostupná čerstvá celoročne, sa umiestnila na 3. mieste. „„Konkurencia je vysoká a zákazníci sú pri tomto výrobku veľmi nároční“, hovorí Jackuliak. „„Niekto našu bryndzu miluje a niekto je zvyknutý na chuť bryndze miešanej s kravským mliekom, ktorá má výrazne inú chuť“, vysvetlil. „„Ideme možno ťažšou cestou, tradičného slovenského originálneho výrobkov, ktorý si hľadá svoje pevné miesto v jedálničku Slovákov, ale pozorujeme stále väčší záujem zákazníkov“. Bryndza značky Gemerské ovečky je pasterizovaná. Názory na pasterizáciu sa v laickej verejnosti rôznia. „„Treba však povedať, že práve toto krátko trvajúce tepelné opracovanie potravín, usmrcuje všetky živé patogénne mikroorganizmy, ale maximálne zachováva pôvodné vlastnosti surovín“, vysvetlil dôležitosť pasterizácie Jackuliak. A zároveň dodal: „„Konzumáciou surového mlieka u spotrebiteľov veľakrát dochádza k virózam, encefalitídam a ďalším menej alebo viac závažným ochoreniam“.

Každý deň máme možnosť si vybrať, čo budeme konzumovať a aké živiny dodáme nášmu telu. Ak ste výrobky Gemerské ovečky ešte nevyskúšali, môžete tak urobiť aj dnes. Zoznam všetkých predajcov výrobkov, ktorí sa pravidelne rozširuje, nájdete tu: https://www.gemerskeovecky.sk/predajne-rozvoz.

Diplom za 1. miesto v kategórií ostatné ovčie syry
Diplom za 3. miesto v kategórií ovčia bryndza
Diplom prevzatie