Každý môže podporiť svoje zdravie zdravým životným štýlom, ku ktorému neodmysliteľne patria zdravé potraviny. Zdravé potraviny majú dvojitú hodnotu. Jedlo, ktorým zaženiete hlad a súčasne aj potravina plná vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok.

Súčasná situácia na Slovensku je komplikovaná pre mnohých ľudí. Naša spoločnosť aj napriek tomu, že vyrába potraviny, je tiež zasiahnutá krízou“, hovorí Marián Jackuliak, zástupca spoločnosti BioEn, s.r.o. „Hlavne v najkritickejších situáciách by sme mali vedieť pomáhať iným“, dodáva. Spoločnosť BioEn, s.r.o. sa rozhodla venovať slovenské biele zlato, bryndzu zo 100% ovčieho mlieka, vybraným domovom sociálnych služieb, a podporiť tak zdravie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva na Slovensku. „Nám pomáhajú naši zákazníci, tým, že si kupujú naše výrobky, my pomôžeme ľuďom, ktorí v súčasnej dobe veľmi potrebujú posilniť svoje zdravie“, vysvetlil motív Jackuliak. Zákazníci tak podnietili spoločnosť k tejto pomoci.

Netradičný zdravý zážitok

Spoločnosť vybrala domovy sociálnych služieb, ktoré sa nachádzajú v neďalekom okolí farmy na spracovanie ovčieho mlieka v obci Hubovo. Prečo bola darom ovčia bryndza vysvetľuje Marián Jackuliak. „Ovčia bryndza nie je len chutná, ale je aj zdraviu prospešná. Je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, hlavne vápnika, fosforu, draslíka, vitamínov a množstva užitočných mikroorganizmov“. Práve vďaka spomínaným vlastnostiam je ovčia bryndza jedným z najobľúbenejších a najúspešnejších výrobkov značky Gemerské ovečky.

Darovaním bryndze, spoločnosť na stoly klientov jednotlivých domovov priniesla pekný, chutný a zdravý zážitok. Svedčia o tom reakcie z obdarovaných zariadení. „Bryndza bola fantastická, takú dobrú bryndzu som už dávno nejedol, pochúťka, ktorá sa priam rozplýva na jazyku", aj takto úprimne zhodnotili bryndzu klienti. „Venovanie netradičného daru zariadeniu sociálnych služieb, ako spôsob upozornenia na naše regionálne výrobky vnímame veľmi pozitívne“, povedala Ing. Mária Veliká, riaditeľka zariadenia sociálnych služieb Nezábudka, n. o. vo Fiľakove. „Chuť pripravovaného jedla bola vynikajúca, chutnejšia, výraznejšia. Klienti, ako aj zamestnanci zariadenia boli nadmieru spokojní.“ Taká bola reakcia zariadenia FOR REGION n.o. v Rožňave. Chutnej bryndzi sa potešili aj klienti zariadenia pre seniorov Auxilium Plus n.o. v Číži. „Všetkým bryndza veľmi chutila, klienti boli veľmi spokojní“.

Značka Gemerské ovečky je výsledkom spolupráce viacerých spoločností. „V rámci procesu výroby si vo vlastnej réžii zabezpečujeme krmivo, starostlivosť o ovce, spracovávanie mlieka vo vlastnej novovybudovanej modernej mliekarni až po výrobu bryndze, žinčice, syrov a jogurtov“, opísal Jackuliak. Poctivé spracovanie ovčieho mlieka v mliekarni potvrdzuje aj získaný certifikát. „Sme hrdým držiteľom certifikátu “Zlatá ovca – 100% ovčie" získaného od Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku“, doplnil Jackuliak.

Pandemická situácia na Slovensku neumožnila osobný kontakt klientov zariadení so spoločnosťou vyrábajúcou ovčiu bryndzu. „Sprostredkované reakcie klientov a zamestnancov zariadení nás veľmi potešili, boli nad naše očakávania. Veríme, že v budúcnosti budeme v podobných aktivitách pokračovať“, zhodnotil na záver Marián Jackuliak.

Celý článok aj s fotografiami si môžete pozrieť TU